Е-пошта: [заштитена по е-пошта]

Тел: +-86 731 85124338-

EN
сите категории

Дома>За нас>Вести

Контакт: д-р Пенг

Тел: +-86 731 85124338-

Факс: +-86 731 85124331-

Моб: +-86 18163707564 +-86 18932462777

Е-пошта:[заштитена по е-пошта]

Додај: бр. 87, база за претприемништво, зона за развој на висока технологија, град Шаошан, провинција Хунан

Подготовка на специјален прав со високофреквентна термичка плазма

Време: 2022-06-30 Посети: 66

Високофреквентната индукциска термичка плазма има карактеристики на висока енергетска густина, висока температура и брза стапка на ладење и е едно од важните средства за подготовка на специјални прашоци. Јуан Фангли и други од Институтот за процесно инженерство, Кинеската академија на науките ја користеа високата температура и брзиот процес на ладење на топлинската плазма, а крупните честички беа гасифицирани од плазматичниот лак на висока температура. , кобалт и никел во прав, нано силициум во прав може да се користи како материјал за негативни електроди за литиум-јонска батерија. Неправилните честички со фиксна точка на топење се топат во плазма лак за да формираат топчести капки, а правилни и густи сферични честички може да се добијат со брзо ладење. сферичен прав. Користејќи ја моменталната засилена реакција на редукција на активниот водород и хемиско таложење на пареа, може да се подготват сферични метални ултрафини прашоци како што се ултрафин волфрам, молибден, никел и бакар. Активниот кислород помага да се регулира процесот на оксидативен раст на честичките, а различни оксиди со посебни морфологии може да се добијат со реакција на оксидација на металите.

111

остави порака
Онлајн разговор

Здраво, оставете го вашето име и е-пошта овде пред да разговарате преку Интернет, за да не ја промашиме вашата порака и да ве контактираме непречено.