Е-пошта: [заштитена по е-пошта]

Тел: +-86 731 85124338-

EN
сите категории

Дома>Прашоци>Хафниум

Контакт: д-р Пенг

Тел: +-86 731 85124338-

Факс: +-86 731 85124331-

Моб: +-86 18163707564 +-86 18932462777

Е-пошта:[заштитена по е-пошта]

Додај: бр. 87, база за претприемништво, зона за развој на висока технологија, град Шаошан, провинција Хунан

Адитив за производство на сферичен хафниум во прав

Хафниум во прав (Hf) се користи како сечило за турбомлазни авиони и во млазни мотори под притисок на точката на замрзнување. Може да се користи и за изработка на вентили, млазници и други делови со висока температура.Hunan Huawei обезбедува висококвалитетен хафниум во прав по конкурентни цени.

Контактирајте не
  • спецификација
молекуларна тежина178.49
Изглед Сребрена
Точка на топење2227 ° C
Точка на вриење4602 ° C
Густина13.31 г / cm3
Растворливост во H2ON / A
Електрична отпорност35.1 микрохм-см @ 25 °C
Електронегативност1.3 Паулинг
Топлина на фузија6.0 Cal/gm мол
Топлина на испарување155 K-Cal/gm атом @ 4602 °C
Сооднос на Поасон0.37
Специфична топлина0.035 Cal/g/K @ 25 °C
Затегнувачка цврстинаN / A
Термичка спроводливост0.230 W/cm/K @ 298.2 K
Термално ширење(25 ° C) 5.9 μm·m-1·K-1
Цврстина на Викерс1760 MPa

Young's Modulus 78 GPa Spherical Hafnium Powder може да се користи во полето на металургијата на прав за да се направат легури со отпорност на висока температура, отпорност на корозија и други посебни својства. Heeger Materials обезбедува висококвалитетен сферичен хафниум во прав по конкурентна цена. Сферичен хафниум во прав Вовед

Висока чистота, висок сферичен степен, униформни честички, тесни области на дистрибуција, поголема специфична површина, висока површинска активност, сферична форма, добра дисперзија, висока температура на оксидација и сјај. Отпорност на корозија, растворлив во флуороводородна киселина и кралска вода, на висока температура, лесно се раствора во флуороводородна киселина и формира комплекс на флуорид. На високи температури, хафниумот може директно да се комбинира со гасови како што се кислородот и азот за да формира оксиди и нитридни иди.

Сферични апликации за хафниум во прав

Се користи како катода за рендгенски цевки, легурите на хафниум и волфрам или молибден се користат како електроди за високонапонски цевки за празнење.

Идеален абсорбер на неутрони може да послужи како контролна шипка и заштитен уред на атомскиот реактор и може да дејствува како ракетно гориво.

Легурите на хафниум можат да послужат како заштитен слој на предниот раб на ракетната млазница и авионите за повторно влегување во лизгање, а легурата Hf-Ta може да направи челик за алат и отпорни материјали

Хафниум во прав се користи како дополнителен елемент во легури отпорни на топлина, како што се волфрам, молибден и хафниум тантал.

Се користи како додаток на хидраулично масло, за да се спречи испарувањето на хидрауличното масло за време на операции со висок ризик, и има силна антииспарлива природа, со оваа карактеристика, па затоа генерално се користи во индустриското хидраулично масло. Медицинско хидраулично масло.

Контактирајте нѐ
остави порака
Онлајн разговор

Здраво, оставете го вашето име и е-пошта овде пред да разговарате преку Интернет, за да не ја промашиме вашата порака и да ве контактираме непречено.