Е-пошта: [заштитена по е-пошта]

Тел: +-86 731 85124338-

EN
сите категории

Дома>За нас>Вести

Контакт: д-р Пенг

Тел: +-86 731 85124338-

Факс: +-86 731 85124331-

Моб: +-86 18163707564 +-86 18932462777

Е-пошта:[заштитена по е-пошта]

Додај: бр. 87, база за претприемништво, зона за развој на висока технологија, град Шаошан, провинција Хунан

Примена на керамички облоги со термички спреј

Време: 2022-06-30 Посети: 42

Керамиката се кристални или аморфни соединенија составени од метални и неметални елементи. Заедно со металните материјали и полимерните материјали, тој ги сочинува трите столба на инженерските материјали во цврста состојба. Современите материјали ги класифицираат керметите и другите неоргански неметални материјали во категоријата керамика, станувајќи големо семејство на материјали со многу варијанти и функции. Општо земено, секој материјал што може да биде во стопена или пластична состојба со загревање може да се користи како материјал за обложување за термичко прскање. Покрај металните материјали, керамиката може да се користи и за термички испрскани антикорозивни премази. Керамичките материјали кои вообичаено се користат при термичко прскање се главно оксидни керамички материјали како што се Al2O3, TiO2, Cr2O3, ZrO2, а неоксидната керамика како што се карбидите обично се подготвуваат во метална матрица керамички композитни материјали со користење на метални легури како врзива. Поради кршливоста на нитридот и неговата слаба отпорност на оксидација, тој ретко се користи.

2

остави порака
Онлајн разговор

Здраво, оставете го вашето име и е-пошта овде пред да разговарате преку Интернет, за да не ја промашиме вашата порака и да ве контактираме непречено.